Jdi na obsah Jdi na menu
 


12 tipů, jak být lepším jezdcem

17. 4. 2013

Originál článku najdete na serveru vaquero.cz, odkaz je zde

 

Článek přeložil a napsal Ondřej Zalabák.

Dvanáct tipů jak být lepším jezdcem aneb Jezdecké předsevzetí pro rok 2013

Vzhledem k tomu, že připravuji kliniku s Marijke de Jong, studentkou věhlasného Benta Branderupa, dovolil jsem si pro vás přeložit jeden její motivační článek, který by vám mohl pomoci zamyslet se na sebou samým a nad cestou, po které jdete ve světě, kterému říkáme jezdectví.

 

1)Rozhodněte se, co vlastně chcete a zvolte si svůj cíl

Předtím, než začnete s tréninkem a nasednete na koně, je důležité definovat si cíl, bod, kterého chcete při tréninku dosáhnout. Následujte své srdce. Váš život je moc krátký na to, abyste se věnovali něčemu, co nemáte rádi, k čemu nemáte žádný vztah. Takže o čem je vaše vášeň v jezdeckém světě? Co jsou Vaše cíle? O čem sníte? Víte, čeho chcete dosáhnout během příštích 4 týdnů, 4 měsíců či 4 let? Jestliže máte v tomhle jasno, nemůžete selhat. Co tedy s Vaším koněm dělat? Sepište si jednotlivé body, dejte si je na nástěnku jízdárny, noste je u sebe v bločku a snažte se každý den malými krůčky přiblížit k vytyčeným metám.

2) Pečujte o svou vizi!

Buďte maximálně zaměření na svůj cíl, pokuste se si svůj cíl vizualizovat a zapojte představivost. Zkuste zavřít oči a představovat si konkrétní věci, situace, cvičení. Ale opravdu tak, abyste je ve své představě živě viděli a prožívali. Zvýšíte tak šance, že se tak opravdu stane. Pečujte o své vize denně, snažte se vidět, cítit, slyšet to, jak se vám spolu s vaším koněm bude dařit naplňovat váš jezdecký život.

3) Věřte si, věřte svému koni a svým vizím!

Nic na světě nemůže zastavit jezdce s pozitivním přístupem ke splnění svých snů a cílů, stejně jako nic na světě nepomůže jezdci s přístupem špatným, pesimistickým. Většina jezdců žije v přesvědčení, že některé věci či cvičení jsou nedosažitelná buď pro ně samé či pro jejich koně. Nemůžete být lepším jezdcem, když se vám jeden den trénink nepovede a druhý den do tréninku přicházíte s předsudkem, že dnes to také nepůjde, nebo že to určitě bude ještě horší. Než opět nasednete na svého koně, musíte všechna negativa a chmurné myšlenky dát stranou nebo je převést na myšlenky podpůrné, pozitivní. Přemýšlejte nad tím tak, že nejde o problém, ale o výzvu, o budoucí cíl. Představte si problémy ne jako obtíže, ale jako rozšíření jezdeckých možností. Neomezujte se ve svém myšlení! Každé ráno se rozhodněte: „Dnes budu tím nejlepším jezdcem, jakým umím být“.

4) Vytvořte si plán!

Jestliže umíte snít, tak sněte! Ale bez plánování se nepohnete z místa. Vytvořte si pro sebe a koně plán, který vám pomůže dosáhnout vašich cílů. Rozepište si ho tak, aby se váš vysněný cíl rozmělnil do menších konkrétních jednoduchých krůčků. Kterou knihu si o dané problematice přečtu? Na jakou kliniku se zajedu podívat a kdy? Který den budu svého koně trénovat a co ho v který den budu trénovat?

5) Obklopte se dobrými lidmi!

Zkuste okolo sebe sdružit pozitivní, zkušené jezdce, kteří vás umí podpořit a zkuste s nimi trávit co nejvíce času. Zkuste pozorovat to, jak svou aktivitou tvoří to nejlepší pro sebe a jejich koně. Pokuste se toho od nich co nejvíce naučit. Vyvarujte se lidí, kteří vaše ambice shazují či omezují. Nesmíte se nechat ovlivňovat těmi, kteří se vzdali svých ambicí a snů k tomu, abyste se i vy vzdali těch svých. Nenechte ty, kteří všechno dramatizují a obrací vše v negativní, aby vám bránili být tím nejlepším, co dokážete. Nesnižujte ze svých standardů kvůli těm, kteří odmítají zvýšit ty své! Najděte ty, kteří vám pomohou růst směrem k vašim cílům a očekáváním. Jedině velcí lidé vám pomůžou pocítit to, že i vy můžete být jednou velcí.

6) Učte se od jiných jezdců!

Hodně z toho, co možná toužíte poznat a umět, si již osvojili jiní jezdci. Můžete dosáhnout mnohem více tím, že budete studovat to, co dokázali jiní. Můžete toho dokázat mnohem víc a mnohem rychleji tím, že se nebudete znovu snažit objevit Ameriku.

7) Vytvořte si svůj vzor!

Najděte někoho, koho si vážíte, koho obdivujete, zkrátka takového jezdce, u kterého si řeknete: „Já chci jezdit jako on!“. Může to být jen jezdec, který se usmívá, chová se ke koni hezky, stejně jako nějaký slavný jezdec, který již dosáhl svých snů. Snažte se zjistit, čím to je, že ten či onen jezdec je tak dobrý, zkuste pátrat, z jakých materiálů studoval, zkuste udělat to, co udělal on, zkuste k jezdectví přistupovat stejně, jako on. Hledání toho nejlepšího v ostatních Vám pomůže najít to nejlepší i ve vás!

8) Začněte a vydržte!

Klíčem k úspěchu je být rozhodnutý a odhodlaný. Neustálým zkoušením získáváte více a více zkušeností a vědomostí už jen tím, že vám kůň odpovídá na otázky, reaguje na vaše podněty. Buďte stále ochotní se učit, procvičovat se a tak se zlepšovat. Stále pokračujte, držte se, buďte trpěliví a nepřestávejte jít kupředu tam, kam se chcete dostat. Život od vás nechce, abyste byli nejlepší, ale chce, abychom ze sebe zkusili dostat to nejlepší. Nikdy to nevzdávejte, velké věci chtějí nějaký ten čas!

9) Přemýšlejte a mějte sebereflexi

Kdykoliv budete přemýšlet nad tím, co jste udělali a nad tím, co udělal váš kůň, získáte lepší a jasnější povědomí o sobě samém a o vašem koni. Uvažujte nad tím, co funguje, a co ne. Uvědomujte si následky vašeho jednání a vezměte si z výsledků ponaučení. Nebuďte na sebe zbytečně tvrdí. Nepřemýšlejte nad tím jen tak, že děláte chyby a selháváte. Jsou to velmi poučné výsledky. Nepřemýšlejte nad tím, že nejste dost dobří. Úspěch přichází s dobrým úsudkem, ten ze zkušeností a ty zase ze špatného úsudku :-)

10) Změňte svůj přístup!

Měňte svůj přístup do té doby, než se vám podaří dosáhnout kýženého výsledku. Jen musíte umět přijmout zodpovědnost za výsledek vaší činnosti, přestože není takovvým, jaký jste chtěli. Je potřeba si připustit, že naše pobídky nebyly čisté a jasné, na cvik jsme nedostatečně připravili sebe či koně, požádali jsme koně o něco, na co ještě není připravený, použili jsme přílišný tlak na otěži, možná jsme jen zapomněli samým soustředěním dýchat... Chce to se těmhle věcem jen umět pousmát a příště to změnit. Vítejte problémy a komplikace. Dělají vás silnějšími a chytřejšími! Kdykoliv je překonáte, stanete se lepšími!

11) Počítejte své úspěchy

Nechte dlouhodobé a veliké cíle v nedohlednu, ale soustřeďte se na na ty malé a momentálně dostupné a každý den každý den si je zkuste spočítat a zamyslet se nad nimi. Položte si každý den následujících pět otázek:

  • Co jsem se dnes naučil?
  • Jak mohu využít nepříjemné zkušenosti pro lepší budoucnost?
  • Co bylo dnes absolutně perfektní?
  • Za co jsem dnes vděčný?
  • Co jsem dnes ostatním dal a co od ostatních přijal?

Poté se zkuste porovnat s tím, kým jste byl včera, ale nepřirovnávejte se k někomu jinému nebo s jeho výsledky. Nikdy nemůžete být někým jiným. Ale můžete být lepší verzí svého já. Jedním z hlavních znaků úspěšných lidí je to, že porovnávají sebe pouze ze sebou samým a jejich minulé výsledky s budoucím potenciálem.

12) Cesta je cíl!

Celé to není o tom, co dostaneme nebo čeho dosáhneme, ale o tom, čím se staneme a čím přispějeme k naplnění svých životů. Konečným cílem je to, aby jezdec a kůň mohli růst spolu a bylo jim spolu dobře. Soustřeďte se tedy především na neustálé fyzické, mentální, emoční a duševní zlepšování se a vývoj. Nechte medaile medailemi! Růst a vývoj je hra. Zkuste být jezdcem či trenérem hodnot namísto úspěchů!

„Hlavním smyslem stanovení si nějakého cíle je to, co to s vámi dělá, když se snažíte ho dosáhnout.

To, co to udělá s vaší osobností, pro vás bude mít vždy mnohem větší hodnotu, než cokoliv jiného, co jeho dosažením získáte." – Jim Rohn